10 wskazówek, jak raz na zawsze pokonać nieśmiałość

10 wskazówek, jak pokonać nieśmiałość raz na zawsze

Pomysły na sukces /... Porady Wiele osób ma problemy z komunikowaniem się z innymi. Każdemu z nas czasami trudno jest bronić swoich opinii lub wyrażać własne uczucia i pragnienia. Dzieje się tak dlatego, że nadmiernie przejmujemy się tym, co myślą o nas inni. W rezultacie bardzo trudno jest nam być w centrum uwagi podczas spotkań towarzyskich i ciągle popełniamy błędy randkowe. Jeśli rozpoznajesz siebie w którymś z tych stwierdzeń, sugerujemy, abyś popracował nad sobą i poznał klucze do pokonania nieśmiałości.

Większość osób nieśmiałych (tj. 65% badanych) uważa, że ich nieśmiałość wynika z okoliczności zewnętrznych, takich jak: nadmierna kontrola ze strony rodziców, autorytarne lub nadmierne postawy w rodzinie, które wywołały lęki w dzieciństwie.

Nieśmiałość nie powinna być jednak mylona z introwertyzmem, ponieważ ten ostatni odnosi się do biologicznych podstaw osobowości, podczas gdy nieśmiałość jest zazwyczaj problemem w kontaktach z innymi. 23% oponentów przypisuje swoją nieśmiałość przyczynom wewnętrznym, takim jak niska samoocena. Na szczęście 86% nieśmiałych osób optymistycznie wierzy, że może rozwiązać swój problem, jeśli będzie nad nim konsekwentnie pracować.

Nieśmiałość, jak każdy inny problem psychologiczny, wymaga profesjonalnej porady i kontynuacji działań według ustalonego planu. Ale według psychologów, istnieje kilka uniwersalnych wskazówek, jak przezwyciężyć nieśmiałość, które można spróbować wdrożyć w swoim życiu na własną rękę, jeśli nie masz wyraźnego przekonania, że potrzebujesz porady eksperta. Omówimy je dzisiaj.

1. Nie bądź dla siebie zbyt surowy



Nie oceniaj siebie zbyt surowo i nie staraj się podnosić poprzeczki zbyt wysoko. Każdy ma od czasu do czasu myśli, że wynik nie jest do końca taki, jaki myślał, że będzie. Nie martw się, spokojnie. Większość twoich osądów nie jest oparta na faktach, ale na negatywnych myślach, które są oparte na ocenie siebie lub innych. Pamiętaj, że doskonałość nie istnieje, a czasami intuicja może pomóc lepiej niż jakakolwiek logika. Łap szczęście w każdej chwili.

2. Zawsze bądź szczery



Nie staraj się pokazać postawy lub zachowania narzuconego ci z zewnątrz. Nie okazuj też udawanych uczuć. Śmiej się z czegoś, co cię autentycznie bawi, a nie z powodu zaangażowania. Mów tylko to, co chcesz powiedzieć, a nie dlatego, że wymaga tego sytuacja.

3. Poszerz swoje horyzonty



Wyjdź poza swoją strefę komfortu, przesuń granice własnej świadomości. Wiedz, że tylko Ty sam tworzysz swoje własne ograniczenia. Podejmuj ryzyko i nie wahaj się rozpocząć rozmowy, jeśli naprawdę zależy Ci na jakiejś sprawie. Pamiętaj, że strach jest jedną z emocji, którą możesz kontrolować za pomocą umysłu.

4. Ucz się i nie bój się tworzyć nowych zachowań



Rzeczywistość powinna być postrzegana jako poligon doświadczalny. Eksperymentuj, nie ma nic bardziej stymulującego niż próbowanie czegoś, nawet jeśli idzie to "źle". Zapomnij o słowie "porażka", i tak zdobędziesz bezcenne doświadczenie. W rzeczywistości unikalna wiedza lub umiejętności, które zdobywasz (nawet gdy czujesz, że ponosisz porażkę) są nasionami, które prędzej czy później zaowocują.

5. Podziel się swoimi przemyśleniami z ludźmi, którym ufasz.



Próbuje dyskutować lub rozgrywać sytuację z ludźmi blisko ciebie until wzór zachowanie ty chcesz jest mocno ustalający w twój umysle. Naucz się utrzymywać kontakt wzrokowy, rozwijać mowę ciała, swobodnie wyrażać swoje myśli i emocje. Tylko w ten sposób stopniowo staniesz się bardziej komfortowy, rozszerzysz zakres ich działań i udoskonalisz sztukę uwodzenia.

6. Zapisz, co zamierzasz powiedzieć



Jeśli pisanie jest dla Ciebie łatwiejsze niż mówienie, zacznij doskonalić się w tym, w czym czujesz się najlepiej. Zanim przećwiczysz swoje przemówienie przed lustrem lub opowiesz je bliskiej osobie, zapisz wszystko w notesie lub przynajmniej zrób plan. Nawet w trakcie przemówienia na ważnym spotkaniu, talking points pomogą Ci szybko i skutecznie przekazać swoje uwagi. Ale nie utknij, postaraj się rozwinąć elastyczność w myśleniu, aby pytanie prowadzące nie wybiło Ci spod nóg. Aby to zrobić, pozbądź się perfekcjonizmu i zrozum, że każda sytuacja życiowa, której doświadczasz, ma na celu zdobycie doświadczenia i nauczenie się czegoś nowego.

7. Uczestniczenie w interesujących spotkaniach



Mogą to być na przykład kursy języka obcego, kółka konwersacyjne, spotkania modelarzy samolotów lub wędkowanie z przyjaciółmi. Spotkania, na których spotykają się ludzie o wspólnych zainteresowaniach lub celach. Są to świetne okazje do nawiązania nowych znajomości i nauczenia się, jak nawiązać rozmowę z osobami, których nie znasz.

8. Nie martw się o uznanie społeczne



Bądź asertywny, ale nie bój się być spontaniczny. W rzeczywistości, pozytywni ludzie często łatwo podejmują spontaniczne decyzje. Mów szczerze i pewnie, wtedy ludzie chętniej Cię zaakceptują i będą szanować. Jeśli tego nie zrobisz, możesz znaleźć innych, którzy robią to samo w innym środowisku.

9. Naucz się przemawiać przed dużą publicznością



Zacznij ćwiczyć w sytuacjach, w których czujesz się najbardziej komfortowo. Nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy, to i tak organizujesz świetny trening dla swojego mózgu. W rzeczywistości przemawianie często odbywa się przed publicznością składającą się z ludzi o podobnych poglądach, więc nie ma żadnego ryzyka i nie ma się czego bać. A jeśli musisz przekazać jakąś informację ludziom o przeciwnych poglądach, musisz mieć jasność co do wagi swojego przekazu i własnej uczciwości. Tylko w ten sposób znajdziesz nowych zwolenników.

10. Nie bądź nerwowy lub nieśmiały



W momencie, gdy emocje i uczucia chcą przejąć kontrolę nad Twoim umysłem, przypomnij sobie przykłady wielkich pionierów, którzy pokonali niepewność. Wypracowanie nowych nawyków i umiejętności może zająć Ci trochę czasu, ale nie pozwól, aby nieśmiałość stanęła na drodze do osiągnięcia Twoich celów osobistych i zawodowych.

Kluczem do pokonania nieśmiałości jest uświadomienie sobie, że świat nie jest doskonały i Ty też nie jesteś doskonały. Naucz się brać życie tak łatwo, jak to tylko możliwe, bądź szczery wobec siebie i otaczającego Cię świata, ale nie oczekuj niczego w zamian, po prostu doceniaj każdą minutę. Najważniejsze, aby nauczyć się wyciągać wnioski i zamieniać porażki z przeszłości w zwycięstwa w teraźniejszości i przyszłości, wtedy można uwodzić kogo tylko chcesz..
Autor: Elena Ischuk Omów artykuł
  • Refleksje
Powiedz znajomym: Zaprenumeruj magazyn:
  • Czytaj także
  • Comments Off on

Autor

Redakcja "Tele Horse"