Strach i lęk przed koronawirusem: wskazówki psychologów, jak się uspokoić

Strach i lęk przed koronawirusem: wskazówki psychologów, jak się uspokoić

Pomysły na sukces /... Porady Świat jest przeładowany informacjami na temat koronawirusa. Rządy ogłaszają kwarantannę, ludzie zamykają się w swoich domach i pogrążają w niepokoju i strachu. W tym okresie bardzo ważne jest, aby zadbać nie tylko o kondycję fizyczną, ale również psychiczną. Rozmawialiśmy z psychologiem, aby dowiedzieć się, jak nie zwariować podczas okresu kwarantanny. Poznaj sposoby na pozbycie się strachu i niepokoju.

Teraz nadszedł czas, aby się zjednoczyć. Chodzi o jedność psychologiczną, wsparcie i zrozumienie. Cały świat walczy z nowym wirusem, który bardzo szybko się rozprzestrzenia. W tym przypadku najważniejsze jest zachowanie trzeźwości umysłu, nie wpadanie w panikę. Tak, to jest trudne. Ale to właśnie pomoże nieco ograniczyć infekcję. Światowi psychologowie dali kilka dobrych rad, jak się zachować, jeśli należysz do osób o wysokim ryzyku zakażenia, jeśli jesteś już zakażony lub po prostu boisz się, że wirus wkrótce dotknie twojego domu. Zbierzmy się więc do kupy i w okresie koronawirusowym radźmy sobie ze strachem, podnieceniem i niepokojem.

1. Porady dla tych, którzy obawiają się zarażenia



Lęk może objawiać się na różne sposoby: nerwowość, zamartwianie się, czujność, niemożność myślenia o niczym innym, potrzeba ciągłego sprawdzania informacji o koronawirusie, niemożność odrobienia pracy domowej z powodu niespokojnych myśli. Może to również wpływać na sen i martwienie się o krewnych, którzy są zmuszeni do wychodzenia z domu.
Zidentyfikuj myśli, które mają na ciebie negatywny wpływ. Ciągłe myśli o wirusie mogą wywołać objawy, które pogorszą Twój stan psychiczny.
Przyznaj się do swoich zmartwień i zaakceptuj je. Jeśli to konieczne, podziel się swoimi uczuciami z najbliższymi osobami, abyś mógł znaleźć pomoc i wsparcie.
Znajdź wiarygodne źródła informacji. Czytaj wiadomości tylko przez zaufane kanały, aby uniknąć pogorszenia nastroju przez fałszywe posty. Poinformuj rodzinę i przyjaciół, ale nie wywołuj paniki.
Unikaj przeładowania informacjami. Nie monitoruj ciągle sytuacji na świecie, surfując po Telegramie czy Facebooku. To tylko zwiększy niepokój i strach.
Martw się o siebie. Bądź optymistą. Nie rozmawiaj ciągle z przyjaciółmi i rodziną o koronawirusie. Pracuj, sprzątaj, twórz, ucz się. Masz wiele możliwości, aby uniknąć paniki i strachu.

2. Porady dla osób z grupy podwyższonego ryzyka zakażeniaPrzestrzegaj



zaleceń lekarza

.

Oni wiedzą lepiej, co możesz, a czego nie możesz zrobić. A oni wiedzą lepiej niż wasze babcie, uwierzcie mi.
Dowiedz się właściwych informacji. Zakażenie nie oznacza końca twojego życia. Skuteczne leczenie prowadzi do szybkiego powrotu do zdrowia.
Nie panikuj. Tak, izolacja może wywołać stres, niepokój, zwiększone poczucie strachu, a nawet złość. Ważne jest jednak, aby pozostawać w kontakcie z bliskimi za pośrednictwem mediów społecznościowych. To da Ci szansę na utrzymanie dobrego nastroju.
Zrób plan na cały dzień. Wykorzystaj ten czas na robienie rzeczy, których ci brakowało: czytanie, oglądanie filmów, rysowanie, pisanie...

3. Wskazówki dla osób zmagających się

z wirusem

Oprócz wszystkich powyższych rad, warto trzymać się kilku innych prostych porad psychologicznych, gdy mamy do czynienia z wirusem

.


Odrzuć obsesje. Nie myśl od razu o tym, co najgorsze. Bądź realistą. Większość ludzi szybko wraca do zdrowia.
Pomyśl o swoich doświadczeniach z przeszłości. Jeśli czujesz strach i beznadzieję, spróbuj przypomnieć sobie, jak wiele przeszedłeś. Miałeś siłę i środki, aby przezwyciężyć inne choroby, kłopoty, tragedie, porażki...
Zrób sobie przerwę od telefonu. Internet i media społecznościowe są przeładowane informacjami na temat koronawirusa. Tych informacji nie da się ukryć, stały się one źródłem strachu. Należy tylko dbać o swoje zdrowie, stosować się do zaleceń lekarzy, brać leki, izolować się od innych ludzi. Wystarczy oglądać wiadomości rano i wieczorem, aby nie przeładować się informacjami. Jeszcze raz podkreślamy, że należy śledzić wiadomości tylko ze sprawdzonych, oficjalnych źródeł! Po co siać panikę z powodu podróbek lub żółtej prasy? Oderwij się od telefonu, włącz ulubiony film i wykonaj wszystkie swoje zabiegi. Uwierz w szybki powrót do zdrowia, bo to się stanie!
Zidentyfikuj i przyznaj się do strachu. Strach nie jest sam w sobie złym uczuciem. Jest ona zła, gdy powstaje w sytuacji bezpiecznej lub odwrotnie, gdy nie powstaje w sytuacji realnego ryzyka. Jeszcze gorzej jest, gdy strach jest tak silny, że blokuje wszystkie inne emocje i działania. W tym przypadku będziesz potrzebował pomocy psychologicznej od bliskich Ci osób. Duży wpływ mają również nasze przeszłe doświadczenia i traumatyczne przeżycia. Faktem jest, że odciski pozostają w naszej psychice. Ważne jest, aby zrozumieć, jaki rodzaj strachu siedzi w tobie? Strach przed zachorowaniem i śmiercią, strach przed zarażeniem kogoś innego, strach, że zachorują twoi bliscy, strach przed brakiem pieniędzy, strach przed samotnością, strach przed śmiercią... Staw czoła swojemu strachowi. Być może już kiedyś doświadczyłeś czegoś podobnego. Pamiętaj, że wyszedłeś z tej sytuacji cało i zdrowo.

Ważne jest, aby pamiętać, że możesz sobie z tym poradzić. Jedz zdrową, pełnowartościową żywność. Ćwicz bez żadnych wymówek i wzmacniaj swoje ciało w każdy możliwy sposób.Sprawdź te 7 ćwiczeń, aby uzyskać idealny kształt ciała w zaciszu własnego domu. Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj:
  • Czytaj także
  • Komentarze




















Autor

Redakcja "Tele Horse"