Gospodynie domowe, które stały się popularnymi pisarkami

Gospodynie domowe, które stały się popularnymi pisarkami

Pomysły na sukces /. Życie wielu sławnych kobiet przed ich wejściem na Olimp, było bardzo różne. Niektórzy od dziecka byli bardzo świadomi swojego powołania, inni często zmieniali zawód, aż znaleźli siebie. Ale zdarzało się też, że jako proste gospodynie domowe kobiety w końcu stawały się światowej sławy pisarkami. To właśnie o takich osobowościach będziemy mówić w tym artykule.


1.

Astrid Lindgren

Prawdziwe nazwisko szwedzkiej pisarki Astrid Anny Emilii Eriksson. Jest znana na całym świecie ze swoich książek dla dzieci. Napisała takie arcydzieła jak "Baby i Karole", "Pippi Pończoszanka" i wiele innych. Urodziła się w 1907 roku w rodzinie chłopskiej, w której zawsze panowała serdeczna atmosfera. Jak powiedziała sama pisarka, było to źródło jej inspiracji do pisania książek skierowanych do młodszych odbiorców. Ale do tej pory Astrid Lindgren po wyjściu za mąż w 1931 roku była zwykłą gospodynią domową. Od tego momentu postanowiła poświęcić się rodzinie i wychowaniu dzieci. W 1941 roku, kiedy zachorowała jej córka Karin, zaczęła opowiadać jej historie o dziewczynce o imieniu Pippi Longstocking, które wymyślała na bieżąco, a w końcu zaczęła je "przelewać" na papier. Od tego momentu wiedziała, że pisanie dla dzieci to jej powołanie. I nie zawiodła, zyskując międzynarodową sławę.


2.

Joanne Rowling

Autorką uwielbianych opowieści o Harrym Potterze jest brytyjska pisarka Joanne Rowling. Seria o Harrym Potterze jest najlepiej sprzedającą się książką w historii. Pisarz często używał następujących pseudonimów:
  1. J.K. Rowling;
  2. Kennylworthy Whisp;
  3. Robert Galbraith

.  1. Urodziła się w 1965 roku w rodzinie inżynierskiej


  1. .
W dzieciństwie Joanna wymyślała fantastyczne historie, które opowiadała swojej siostrze. Uczęszczała na Uniwersytet Exeter, choć próbowała iść na Uniwersytet Oksfordzki, ale nie zdała egzaminów. Pomysł na napisanie historii o Harrym Potterze przyszedł jej w 1990 roku, gdy podróżowała pociągiem z Manchesteru do Londynu. W 1993 roku, który okazał się bardzo trudny, urodziła córkę, ale rozstała się z mężem, który według własnych słów bił młodą dziewczynę. Joan porzuciła pracę nauczycielki, zamieszkała z siostrą i została gospodynią domową. Jednak przez lata nigdy nie zapomniała o tym, co kochała i każdego wieczoru, używając starożytnej maszyny do pisania, tworzyła arcydzieła, które podbiły serca wielu ludzi. Jej pierwsza książka została wydana w 1997 roku i wtedy nazwisko Rowling stało się wszechobecne.


3.

Mariam Petrosyan

Ormiańska powieściopisarka Mariam Petrosyan urodziła się w 1969 roku. Jest autorką dwóch międzynarodowych bestsellerów: The House in Which i The Tale of the Dog Who Could Fly. Ukończyła szkołę artystyczną. Jak przyznała pisarka, oprócz swojej głównej pracy jako rysownik, zajmowała się pisaniem książki. Po urodzeniu pierwszego dziecka skorzystała z urlopu macierzyńskiego. Będąc gospodynią domową, Mariam mogła teraz poświęcić więcej czasu na pisanie swojej książki. "Dom, w którym" w pierwszym szkicu ukończyła w 1997 roku, natomiast książka ukazała się dopiero w 2009 roku. Przyniósł on Mariam międzynarodową sławę. "The Tale of the Dog Who Could Fly" to kolejne arcydzieło słynnego pisarza, wydane w 2014 roku.


4.

Margaret Mitchell

Margaret Manerlin Mitchell to amerykańska pisarka, autorka uznanego na całym świecie literackiego bestsellera Przeminęło z wiatrem. Urodziła się w 1900 roku jako córka prawnika i sufrażystki. Wojenne opowieści rodziców zrobiły na młodej dziewczynie duże wrażenie. Od najmłodszych lat pisała historie przygodowe, opowieści o zwierzętach i bajki. Ukończyła Washington Seminary, a następnie uczęszczała do Smith College. Jednak w 1919 roku zmarła jej matka i młoda Małgorzata musiała porzucić studia, ponieważ jej ojciec został sam i potrzebował pomocy w prowadzeniu gospodarstwa domowego. I tak obiecująca i zdolna studentka college'u staje się zwykłą gospodynią domową. W latach 1922-1926 pracowała jako dziennikarka, ale po kontuzji kostki w wypadku postanowiła rzucić tę pracę i poświęcić się mężowi. Widząc, że żona dużo czyta, kupił jej maszynę do pisania i zaproponował, żeby sama napisała opowiadanie. A w 1936 roku ukazał się światowy bestseller Przeminęło z wiatrem.


5.

Betty Friedan

Prawdziwe nazwisko autorki to Betty Naomi Goldstein. Urodziła się w 1921 roku w Stanach Zjednoczonych. Jest autorką głośnej książki "Enigma kobiecości", która jest jednym z narzędzi walki z dyskryminacją praw kobiet. Była aktywną feministką, która brała udział w wielu wiecach i spotkaniach, ale to nie przeszkodziło jej zostać autorką ponad 6 książek, które cieszą się popularnością na całym świecie. W latach szkolnych zajmowała się pisaniem gazetek ściennych i współtworzyła pismo literackie. Na studiach rozwinęła pasję do pisania wierszy. Pracowała jako dziennikarka dla różnych wydawnictw. Ale w 1952 roku została zwolniona z pracy. Będąc ciężarną gospodynią domową, Betty zaczęła pisać artykuły do różnych popularnych magazynów. Po zjeździe, który odbył się w 1957 roku, przeprowadziła ankietę wśród swoich byłych koleżanek z klasy, na podstawie której napisała artykuł o problemach kobiet-gospodyń domowych i poświęceniu, jakie ponoszą dla mężczyzn. W 1963 roku artykuły te zamieniły się w światowy bestseller "The Enigma of Femininity".


6.

Stephanie Meyer

Stephanie Morgan Meyer jest autorką znanej na całym świecie serii książek Zmierzch. Urodziła się w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych. Przez wszystkie lata szkolne lubiła czytać. W 1994 roku wyszła za mąż. Stephanie ukończyła Brigham Young University w 1995 roku. Jak mówi sama pisarka, pomysł na napisanie historii miłosnej o wampirze i zwykłej dziewczynie przyszedł do niej we śnie. Gospodyni domowa i matka trójki dzieci, do tego parafianka Kościoła Jezusowego, w ciągu zaledwie trzech miesięcy zdołała napisać światowy bestseller, który zakończył się zdobyciem serc milionów ludzi i jej szeroką popularnością.


7.

Brytyjska

autorka, której prawdziwe nazwisko brzmi Erica Mitchell, zyskała światową sławę dzięki sensacyjnej powieści erotycznej "Fifty Shades of Grey". Urodziła się w 1963 roku. Jako dziecko marzyła, by w jakiś sposób wpływać na umysły ludzi za pomocą słów, ale nigdy nie rozważała poważnie kariery pisarskiej. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie w Kent podjęła pracę w telewizji, przez pewien czas wykładała historię na uniwersytecie. Jakiś czas później rzuciła pracę i została gospodynią domową. To właśnie w tym okresie wyszła powieść "Zmierzch", autorstwa naszego poprzedniego bohatera. Zrobiło to na Erici tak duże wrażenie, że zaczęła pisać opowiadania i publikować je w Internecie. Negatywna krytyka zmusiła aspirującą pisarkę do zaprzestania publikowania swoich prac, ale ona nadal tworzyła. Kilka lat później świat ujrzały trzy powieści, które wywołały sensację i przyniosły międzynarodową sławę ich autorowi.


8.

Tessa Bailey

to amerykańska pisarka, urodzona w Kalifornii. Od najmłodszych lat marzyła o tym, by zostać słynną pisarką. Po ukończeniu szkoły, młoda dziewczyna zebrała wszystkie swoje rzeczy do małego plecaka i postanowiła przenieść się do Nowego Jorku. Dostała pracę jako kelnerka w kawiarni, gdzie poznała swojego przyszłego męża. W tym samym czasie udało jej się ukończyć Kingsborough Community College. Kilka razy próbowała zdobyć pracę jako dziennikarka, ale bez powodzenia. To właśnie w tym czasie jej dziecięce marzenie o pisaniu historii miłosnych wzięło górę. Rzuciła pracę i jako gospodyni domowa mogła poświęcić całą swoją energię na proces tworzenia przyszłych światowych bestsellerów. Sławę przyniosły jej powieści It Happened One Summer, Caught in the Hook i wiele innych.


9.

Charlotte Rogan

urodziła się w 1953 roku w USA. Jest autorką znanej na całym świecie powieści "Dinghy". Charlotte ukończyła studia na Uniwersytecie Princeton. Następnie pracowała jako architekt i inżynier w branży budowlanej. Jako 30-latka zaczęła odczuwać potrzebę tworzenia i zaczęła pisać swoją pierwszą powieść. Jednak dopiero gdy rzuciła pracę i została gospodynią domową, mogła w pełni wykorzystać swój potencjał. Od tego czasu Charlotte poświęciła się swojej ulubionej rozrywce i wkrótce rezultat jej starań ujrzał światło dzienne - światowy bestseller The Dinghy.


10.

Agatha Christie

naprawdę nazywa się angielska powieściopisarka Agatha Mary Clarissa Miller. Część kohorty najsłynniejszych pisarzy świata. Urodzona w 1890 roku od najmłodszych lat miała problemy z nauką. Sama nauczyła się czytać, gdy miała zaledwie pięć lat. Jako 18-letnia dziewczyna znalazła rozrywkę - zaczęła komponować krótkie opowiadania i przelewać je na papier. W 1919 roku Agatha i jej mąż Archibald Christie mieli córkę. Świeżo upieczona mama musiała zrezygnować z pracy i poświęcić się wychowaniu córki. I był to dobry czas na kontynuowanie jej pracy twórczej. Rok później ukazała się jej pierwsza powieść, A Mysterious Incident in Stiles. Choć Agatha Christie stanęła w życiu przed wieloma wyzwaniami, pokonała je i stała się uznaną na całym świecie autorką, której dzieła do dziś cieszą się popularnością.W tym artykule pokazujemy kilka najlepszych pisarek z całego świata, które zaczynały jako stay-at-home moms.
Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Czytaj także
  • Komentarze


Autor

Redakcja "Tele Horse"