Muza, wróć! 10 skutecznych sposobów na odzyskanie inspiracji

Każdy z nas, niezależnie od wieku i kariery zawodowej, od czasu do czasu cierpi na spadek energii i wypalenie twórcze, brak pomysłów i inspiracji. W takim momencie życia najważniejsze jest, by nie rozpaczać i nie czekać potulnie na kapryśną muzę.


10 prostych wskazówek, które pomogą Ci spojrzeć na swoje problemy z innej perspektywy, naładować się energią i wrócić na właściwe tory życia:

1. iść na spacer

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na uporządkowanie myśli jest wyjście na zewnątrz! Spacer pobudzi Twoje kreatywne myślenie, poprawi nastrój i pomoże Ci spojrzeć na świat w inny sposób. Odwiedź pobliski park: pooddychaj świeżym powietrzem, podziwiaj naturalne krajobrazy, obserwuj ludzi. Pozwól sobie na chwilę odpuścić wszystkie problemy, zadania, cele. Żyj chwilą.

2. Częściej rób zdjęcia.

Przyklej taśmą wszystko, co przykuje Twoją uwagę. Później, oglądając bezsensownie zrobione zdjęcia, możesz dostrzec rzeczy, które wcześniej nie zwróciły Twojej uwagi - ciekawe szczegóły, kolorowych ludzi czy kreatywne obrazy. Nie krępuj się robić autoportretów; są one ostateczną formą wyrażania siebie w fotografii. Jest to również ćwiczenie w rozpoznawaniu i korygowaniu niezręcznych póz lub złej mimiki twarzy.

3. Zorganizuj sesję burzy mózgów.

Freerating jest metodą, która pomaga uwolnić zastałą energię, oczyścić głowę z natłoku myśli. Weź kartkę papieru i zapisz na niej wszystkie pomysły, które od dawna "siedzą" w Twojej głowie, lub te, które zrodziły się nagle. Zapisuj wszystko, nie zatrzymując się i nie pozwalając swojemu "wewnętrznemu redaktorowi" poprawiać tego, co napisałeś. Następnie ponownie przeczytaj i usuń to, co nie jest Ci potrzebne. Wśród pozostałych notatek znajdziesz zapewne kilka wartościowych pomysłów, które warto wdrożyć.

4. Przeczytaj biografię

W te dni, kiedy pewność siebie jest na wyczerpaniu, własne pomysły brzmią głupio, a cele życiowe wydają się nieosiągalne, nadszedł czas, aby poszukać doświadczeń ludzi, którzy upadli, ale wciąż się podnosili i systematycznie podążali w kierunku swoich marzeń. Przeanalizuj podróż życiową kogoś, kogo od dawna podziwiasz. Zwróć uwagę na rady, którymi się dzieli, zapisz cytaty, które Ci się podobają. Zastanów się, czego możesz się nauczyć od swojej inspiracji i co możesz zastosować w praktyce, aby powtórzyć lub nawet przewyższyć sukces swojego idola.

5. Napisz listę rzeczy do zrobienia

Notatki, plany, ciekawe miejsca do odwiedzenia, lista planowanych zakupów - wizualizuj to wszystko na tablicy życzeń i przeglądaj co jakiś czas. Ta metoda pomoże Ci skoncentrować się na swoich celach i iść do przodu. Jasno określone cele zawsze inspirują do działania, a zrealizowane elementy pomogą Ci ocenić rezultaty Twoich wysiłków.

6. Obejrzyj wykłady wideo TED

TED to platforma dla ludzi, którzy chcą się dzielić swoimi doświadczeniami i osiągnięciami w dowolnej dziedzinie. Usłyszysz niesamowite historie sukcesu i rozwoju kariery, przeanalizujesz doświadczenia życiowe prelegentów, wyposażysz się w cenne pomysły i naładujesz się efektami samorozwoju. W różnych okresach na TED pojawiali się Bill Gates i Bono, Larry Page i Bill Clinton, a także wielu innych profesjonalistów, od których można się wiele nauczyć.

7. Zmień zawód


Zanurz się na jakiś czas w nauce czegoś nowego. Nasz mózg to niesamowity organizm: często, gdy skupiamy się na czymś zupełnie niezwiązanym z naszymi zwykłymi czynnościami, nagle otwierają się przed nami nowe horyzonty. Nagle pojawiają się niezwykłe rozwiązania, oryginalne pomysły, nieszablonowe podejście do kwestii, nad którymi pracowano miesiącami bezskutecznie.

8. Cofnij się w czasie

Zanurz się we wspomnieniach: poproś rodziców, by opowiedzieli ci historie z dzieciństwa, przejrzyj rodzinny album ze zdjęciami, obejrzyj rysunki z dzieciństwa, pomyśl o sobie jako o dziecku. Spójrzcie na świat oczami dziecka: o czym marzyliście, myśleliście, co chcieliście robić? Dlaczego było to dla Ciebie ważne? Może nadszedł czas, aby spełnić niektóre z Twoich dziecięcych życzeń?

9. Znajdź podobnie myślących ludzi

Używając hashtagów, "wędruj" po profilach w mediach społecznościowych osób, których styl życia lub sposób myślenia przemawia do Ciebie i z którymi dzielisz wspólne zainteresowania lub hobby. Subskrybuj ich strony, ucz się z ich doświadczeń, rób notatki, analizuj, zadawaj pytania i dyskutuj w komentarzach. Nie bój się dzielić swoimi pomysłami, być może usłyszysz jakąś cenną radę lub konstruktywną krytykę, która zainspiruje Cię do powrotu do pracy.

10. Raduj się z osiągnięć

Przeanalizuj swoje udane prace. Nie krytykuj i nie zrzędź, ciesz się wynikiem swojej ciężkiej pracy, wytrwałości i determinacji. Pomyśl o udanych sprawach, zwycięstwach na wystawach lub nagrodach za ciężką pracę. Zastanów się, dlaczego jesteś ceniony przez swoich kolegów i znajomych, krewnych i przyjaciół. Chwal siebie za drogę, którą sam obrałeś. Doceń to, co stworzyłeś w przeszłości, niezależnie od tego, czy jest to wpis na blogu, wideo, rysunek, książka czy projekt.

Poszukiwanie inspiracji to podróż dla ludzi silnych duchem. Dla tych, którzy szukają i znajdują, którzy nie zniechęcają się i zawsze idą naprzód. Ciesz się każdym krokiem podróży, a na końcu doświadczysz objawienia, przypływu energii i twórczego impulsu.

 

 

Autor

Redakcja "Tele Horse"