Ministrowie edukacji w Polsce - jakie wykształcenie mieli szefowie resortu edukacji?

Są odpowiedzialni za edukację w Polsce, ale czy sami mogą pochwalić się dobrym wykształceniem? Dowiedz się, gdzie studiowali i jakie szkoły ukończyli polscy szefowie resortu edukacji oraz czy ich kwalifikacje są wystarczające, aby zarządzać tak ważną sferą społeczną. 

Przemysław Czarnek 

Trzeba przyznać, że obecny minister edukacji Przemysław Czarnek wykształcenie ma imponujące, a przynajmniej wyróżniające go na tle innych ministrów. Polityk z wykształcenia jest bowiem prawnikiem i posiada tytuł doktora nauk prawnych, a ukończył on studia prawnicze na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. 

Dariusz Piontkowski

Dariusz Piontkowski, polityk PiS, był ministrem edukacji od 4 czerwca 2019 do 19 października 2020. Z wykształcenia jest on magistrem historii. Ukończył studia na Wydziale Humanistycznym Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku, studia podyplomowe: menedżerskie  na Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku,  studia z zarządzania kadrami w administracji publicznej na Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Białymstoku oraz studia z zarządzania oświatą na Uniwersytecie w Białymstoku.

Anna Zalewska

Poprzedniczką Dariusza Piontkowskiego była Anna Zalewska, która funkcję ministra edukacji sprawowała od 16 listopada 2015 do 3 czerwca 2019. Polska polityk jest z wykształcenia polonistką. Ukończyła ona bowiem studia polonistyczne w Instytucie Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. 

Joanna Kluzik-Rostkowska

Humanistyczne wykształcenie ma także była minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska, która pełniła funkcję szefa resortu edukacji od 27 listopada 2013 do 16 listopada 2015 roku. Z wykształcenia jest ona bowiem dziennikarką. Ukończyła studia dziennikarskie na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Krystyna Maria Szumilas

Zupełnie inne wykształcenie niż jej następcy miała Krystyna Maria Szumilas, będąca ministrem edukacji narodowej od  18 listopada 2011 do 27 listopada 2013 roku. Polityk PO jest z wykształcenia matematyczką. Ukończyła studia na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

 

Edukcja - nauka pisania i czytania

Autor

Redakcja "Tele Horse"