Emerytura to nie koniec świata! 15 zabawnych zajęć dla tych, którzy wreszcie wyszli z pracy
Emerytura to nie koniec świata! 15 fajnych rzeczy do zrobienia, kiedy w końcu nie masz pracy
Pomysły na sukces Wskazówki Emerytura... jednocześnie tak mile widziana i tak przerażająca. Spędzamy ogromną część naszego życia na robieniu rzeczy, które POWINNIŚMY robić, często odmawiając sobie rzeczy, które naprawdę chcemy robić. A teraz wreszcie nadszedł ten ekscytujący czas, kiedy nie musimy się nigdzie spieszyć i możemy bez wyrzutów sumienia cieszyć się długo wyczekiwaną wolnością.Ale wielu świeżo upieczonych emerytów nie jest przygotowanych na ten zwrot w życiu, ponieważ po prostu nie wiedzą, co zrobić z tak dużą ilością wolnego czasu. Aby nie utracić poczucia samodzielności, z zapałem oferują swoim dzieciom pomoc jako pielęgniarki-kucharki i sprzątaczki lub zagłębiają się w poznawanie zawiłości ponadczasowej tradycji, która jest przekazywana z pokolenia na pokolenie - ogrodnictwa.
Jeśli dopiero niedawno przeszedłeś na emeryturę i zdążyłeś już posprzątać mieszkanie, wyspać się, poczytać książkę, zrobić na drutach sweter i znów dzwonisz do dzieci, by zaoferować im opiekę nad wnukami, odłóż na chwilę telefon na bok. Zebraliśmy dla Ciebie 15 ciekawych i wciągających zajęć, które mogą naprawdę urzekać i sprawić, że emerytura będzie czasem spełniania życzeń. Aby uczynić je jeszcze bardziej przekonywującymi, zilustrowaliśmy każde działanie inspirującymi historiami z życia wziętymi, którym udało się odpowiedzieć na wielkie pytanie: Co robić na emeryturze? A odpowiedź jest bardzo prosta: Co tylko chcesz!
1. Naucz się języka obcego
Czasami zdarza się, że nowe hobby jest tak ekscytujące, że staje się nie tylko kolejnym hobby, ale sensem życia, a nawet nowym zawodem. To właśnie przytrafiło się 56-letniej nauczycielce muzyki Mary Hobson, którą wojna i pokój Lwa Tołstoja przyciągnęła nie tylko jako przewodnik po literaturze, ale także jako bodziec do głębszej nauki nowego języka. Kiedy Mary przeczytała rosyjskiego klasyka, była przytłoczona, a jej jedynym żalem było to, że nie mogła "poczuć" powieści w jej oryginalnym języku. Chcąc lepiej poznać arcydzieła literackie rosyjskich pisarzy, kobieta zaczęła intensywnie studiować nieznany jej język. W wieku 62 lat Mary była studentką uniwersytetu, zapisała się na Wydział Filologii Słowiańskiej, a w wieku 66 lat kontynuowała studia podyplomowe. Ale nawet to nie powstrzymało zdeterminowanej pani Hobson. Została zawodową tłumaczką, przekładała m.in. dzieła Gribojedowa i Puszkina, za swoją pracę wielokrotnie otrzymywała prestiżowe nagrody literackie.
2. Zdobyć prawo jazdy
Prawdziwym przykładem wytrwałości i determinacji wykazała się południowokoreańska emerytka Cha Sa Sun, która była tak zdesperowana, by zdobyć prawo jazdy, że po każdej nieudanej próbie uciekała do szkoły jazdy. Efektem było 960 takich prób. Część praktyczna została zaliczona po 10 nieudanych testach drogowych, ale teoria była upierdliwa. Sun stała się lokalną gwiazdą w swoim rodzinnym mieście i pojawiła się w wielu programach telewizyjnych. Po spędzeniu w sumie 790 godzin i ponad dwóch lat swojego życia na testach, w końcu uzyskała minimalny wynik i upragnione prawo jazdy. Jeśli więc od dłuższego czasu myślisz o wygodnym poruszaniu się po mieście, weź przykład z południowokoreańskiego emeryta i nie odkładaj na później wizyty w szkole jazdy.
3. nauczyć się nowej umiejętności
Spróbuj swoich sił w czymś nowym, czy to będzie fotografia, zumba, śpiew operowy czy taniec towarzyski. Bądź odważny i eksperymentuj. Jeśli marzysz o nauce jazdy na łyżwach lub tańca hip-hop, nie odmawiaj sobie tej przyjemności, uważając, że takie zajęcia są tylko dla młodych ludzi. Proszę posłuchać Ruth Flowers. Zachwycająca babcia w wieku 68 lat stanęła na stanowisku DJ-a i nie jest już panią Flowers, ale DJ Mamy Rock, która występuje na tej samej scenie co Tiesto i David Guetta. A wszystko zaczęło się od imprezy w nocnym klubie, gdzie babcia została zaproszona przez swojego troskliwego wnuka, by świętować swoje urodziny. Atmosfera życia, pełna zabawy, migoczących świateł i nieubłaganych rytmów muzyki groove, sprawiała, że Ruth nie chciała jej opuszczać.
4. Naucz się genealogii
Odbudowa drzewa genealogicznego jest wspaniałym, ekscytującym i satysfakcjonującym przedsięwzięciem, do którego zwykle dochodzi się w drugiej połowie życia. Po pierwsze, już lata doświadczeń wskazują, że rodzina i własne korzenie są w życiu najważniejsze. Po drugie, poszukiwanie zaginionych informacji o przodkach jest zajęciem dość kłopotliwym i czasochłonnym, a pracującemu człowiekowi z rodziny nie jest łatwo znaleźć kilka dodatkowych minut, a tym bardziej godzin, na pisanie licznych wniosków do archiwów i Urzędów Stanu Cywilnego. Jednak okres emerytalny jest najbardziej sprzyjającym okresem dla tego pożytecznego i fascynującego zajęcia. W 2004 roku na kanale telewizyjnym NBC pojawił się ciekawy program "Drzewo genealogiczne" ("Who Do You Think You Are?"). W każdym nowym odcinku programu znany amerykański lub brytyjski gość próbuje zrekonstruować swoje drzewo genealogiczne. Możesz zobaczyć jak Courtney Cox, Sarah Jessica Parker, Liv Tyler, Liza Kudrow, Brooke Shield i inni sławni ludzie szukali informacji o przodkach. Proces wyszukiwania pomoże Ci zgromadzić wiedzę, której potrzebujesz, aby dowiedzieć się, w którym kierunku podążać, rozpoczynając własne dochodzenie.
5. Wybierz się na wycieczkę
Amerykanka Sandra Payne uznała, że 60 lat to odpowiedni wiek, aby nauczyć się latać samodzielnie. Towarzyszył jej mąż Barry, który w wieku 73 lat nie porzucił umiejętności zawodowego pilota i doskonale radzi sobie z jednosilnikowym samolotem. Latali w przestworzach nad Japonią, Australią, Kanadą, Francją, Szwajcarią i innymi fascynującymi miejscami - ponad 50 krajów na trasie podróży emerytowanej pary. Barry i Sandra nie są osamotnieni w swoim pragnieniu zobaczenia świata. Są szczęśliwie wspierani przez swoje dzieci i wnuki, które czują się dumne ze swoich rodziców, gdy ci lecą (dosłownie) w kierunku swoich marzeń.
6. Zostań wolontariuszem
103-letnia Mary Cotter wie, jak to jest być bezinteresownie oddanym wspólnej sprawie i odwdzięczać się innym. W końcu od 25 lat pomaga pro bono lokalnemu klubowi seniora, serwując gościom napoje i słodkie wypieki. Mary świętowała swoje urodziny ze swoimi sympatykami, którzy podarowali jej symboliczny prezent - kostium Wonder Woman, czyli sposób, w jaki pani Cotter jest opisywana przez większość ludzi, których zna: silna, współczująca, pełna współczucia i życzliwa. Przyjrzyj się bliżej lokalnym organizacjom wolontariackim, każda z nich zawsze potrzebuje dodatkowej pary rąk do pomocy tym, którzy jej bardzo potrzebują. Zwłaszcza w tak trudnym, pełnym pandemii czasie.
7. Znajdź klub hobbystyczny
Musisz przyznać, że spędzanie długich wieczorów w samotności jest bardzo nudne. O wiele lepiej jest znaleźć podobnie myślących ludzi i nowych przyjaciół, którzy mają ze sobą coś wspólnego. Może to być hobby, w którym jesteś ekspertem i możesz podzielić się swoją pracą z innymi, omówić szczegóły swojego hobby lub nawet zupełnie nowe zajęcie, którego możesz nauczyć się od podstaw, a przy okazji dodać ciekawych ludzi do swojego grona znajomych. Na przykład Doris Long, brytyjska emerytka, nudziła się w domu do 85 roku życia, a potem postanowiła zostać alpinistką! Obecnie ma 99 lat, zdobyła już wiele szczytów, a nawet została rekordzistką Guinnessa, ale nie zamierza na tym poprzestać, ma jeszcze życie przed sobą i jeszcze wiele do zdobycia.
8. Zdobądź kondycję
W drugiej połowie życia nie wszyscy cieszą się doskonałym zdrowiem, a czasami organizm zaczyna tracić równowagę i zaczyna szwankować. Emerytura jest więc świetną okazją do poprawy stanu zdrowia. Dostosuj dietę, uprawiaj sport, kup bony do sanatorium... Możesz też pójść o krok dalej i zostać jednym z najbardziej wysportowanych ludzi roku, tak jak zrobił to Jeffrey Life. Będąc z zawodu terapeutą, w wieku 57 lat, Geoffrey zdał sobie sprawę, że nie jest najlepszym przykładem dla swoich pacjentów, ponieważ cierpiał na wiele chorób, a jego sylwetka była daleka od atletycznej. Postanowił dokonać drastycznej zmiany w swoim życiu i zaczął ćwiczyć oraz prowadzić zdrowy tryb życia. Po zaledwie dwóch latach z doskonałymi rezultatami, Geoffrey opracował własną metodę rzeźbienia ciała, którą od lat stosuje w treningu osób w każdym wieku.
Przeczytaj więcej artykułu Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
- Przeczytaj także
- komentarze