Jak bezpiecznie kupować w Internecie?

Jak bezpiecznie kupować w Internecie?

Pomysły, które odniosły sukces / Dziś zakupy i sprzedaż online "przeniosły się" na rynek offline. Ale im więcej osób chce kupować produkty online z całą wygodą i dostawą do domu, tym więcej oszustów, którzy chcą na tym zarobić. Dlatego wiele osób zastanawia się, jak kupować bez ryzyka z prywatnych ogłoszeń, a także z ogłoszeń w sklepach internetowych, na bazarach i innych stronach.

Z pomocą ekspertów z portalu sprzedaży online Shafa.ua postanowiliśmy zrozumieć w szczegółach, jak wykryć wiarygodność i bezpieczeństwo sklepu internetowego lub sprzedawcy?


Prywatne oferty na targ

owiskach Istnieją targowiska, na których prywatni sprzedawcy mogą zamieszczać swoje oferty. Nazywane są one marketplaces i oferują ogromne możliwości dla początkujących sprzedawców, zaawansowanych sprzedawców oraz tych, którzy planują rozszerzyć swoją sprzedaż offline również online. Niestety, bardzo trudno jest prześledzić uczciwość sprzedawców na takich portalach. Sam serwis sprzedażowy nie ponosi za nie odpowiedzialności, a ogłoszenia są często zamieszczane za darmo. Wystarczy założyć konto (w którym, nawiasem mówiąc, oszuści podają fałszywe dane) i umieścić kilka produktów, aby zaufać kupującemu.

W jaki sposób oszuści wyłudzają pieniądze?

Zazwyczaj żądają oni pełnej przedpłaty za towar i dopiero wtedy obiecują, że go do Ciebie wyślą. Po otrzymaniu przedpłaty na kartę, sprzedawca nie ma już z Tobą kontaktu, a często usuwa również Twoje konto. Nawet jeśli konto pozostanie, a Ty zostawisz negatywną opinię lub złożysz reklamację, sprzedawca przestanie się z Tobą kontaktować i założy nowe konto. Może się wydawać, że najłatwiejszą rzeczą do zrobienia jest sprawdzenie, kiedy użytkownik jest zarejestrowany. Jednak obecnie zdarza się, że oszuści kupują promowane konta z dużą liczbą subskrybentów, którzy są na tej stronie od wielu lat.



Dlatego tak ważne jest przestrzeganie kilku prostych zasad, które uchronią Cię przed marnowaniem pieniędzy.
Jak

bezpiecznie kupować

w sieci:
  • zawsze sprawdzaj, jak długo sprzedawca jest zarejestrowany na stronie (ale to nie jest najważniejsze);
  • sprawdź ocenę sprzedawcy: liczba sprzedaży, liczba zakupów, liczba subskrybentów;
  • przeczytaj opinie: nie wszystko musi być pozytywne, sytuacje są różne, ale im mniej negatywnych, tym lepiej;
  • sprawdź, jak często sprzedawca jest online i jak szybko odpowiada na wiadomości - możesz zobaczyć te informacje na jego koncie lub profilu;
  • nie "przynęcaj" się na zbyt niskie, krzykliwe ceny za przedmiot
,
  • zwłaszcza
jeśli próbujesz uzyskać dobrą wiadomość. Przy okazji, opcja "bezpiecznej płatności" będzie chronić zarówno klientów, jak i kupujących.




Sklepy internetowe na platformach lub pojedynczych stronach


Z reguły sprzedawcy, którzy posiadają już szeroką bazę klientów i których sprzedaż osiągnęła wyższy poziom niż za pośrednictwem sieci społecznościowych lub targowisk, tworzą swój własny sklep internetowy.
O ile jednak założenie sklepu internetowego wymaga inwestycji lub pewnych umiejętności, o tyle często zdarzają się też oszuści i wyłudzacze. Są to strony typu fly-by-night i fałszywe strony z katalogami produktów, które w rzeczywistości nie istnieją. Są to również sklepy internetowe, które tworzone są na pewnych podstawowych platformach.

Istnieje wiele znanych rynków o dobrej reputacji, ale nawet one są czasem infiltrowane przez oszustów.

Przykłady stron rosyjskich: aliexpress.ru, seller.ozon.ruPrzykłady
stron ukraińskich: prom.ua, rozetka.ua

Powinni zachować szczególną ostrożność: wielu klientów wchodzących na takie targowisko sądzi, że jest to jeden sklep internetowy ze wspólnym magazynem towarów


.


Chociaż różni przedsiębiorcy sprzedają tu swoje produkty, niektórzy z nich nie mają skrupułów.

Schemat

oszukiwania klientów

Schemat oszukiwania w tym przypadku jest mniej więcej taki sam: proszą o przedpłatę na kartę, a następnie nie wysyłają towaru. Zdarza się, że wysyłają towar niespełniający norm / wadliwy, podszywają się pod oryginały itp. Chociaż każdy szanujący się sklep internetowy, prawdziwa transakcja, zawsze daje kupującemu możliwość otrzymania towaru za pobraniem i upewnij się, że sprawdzisz go przy zakupie. Po tym wszystkim, nie jest to prywatny sprzedawca, ale duża firma, która również często zawiera umowy z firmami przewozowymi na dostawę, tak, że towary są zwracane bez problemów, jeśli kupujący nie odbierze ich. W przypadku sklepów internetowych, pierwszą rzeczą, która powinna Cię zaalarmować, jest prośba o przedpłatę na kartę osoby prywatnej.

Jak widać, nie jest to wcale takie trudne, aby się zabezpieczyć. Wszystko, co musisz zrobić, to poświęcić trochę czasu na sprawdzenie reputacji sprzedawcy i nie wysyłać pełnej kwoty przed otrzymaniem towaru. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci robić zakupy z przyjemnością, uszczęśliwiając zarówno siebie, jak i swoich bliskich!
Autor: Mira Kirov Dyskusja nad artykułem
  • Uważaj na oszustów!
Powiadom znajomych: Subskrybuj magazyn:
  • Czytaj także
  • Komentarze



















Autor

Redakcja "Tele Horse"