Znęcanie się nad dorosłymi: co robić?
Znęcanie się nad dorosłymi: co robić?
Pomysły na sukces / Porady W dzisiejszych czasach mało kto zna słowo "mobbing". Najczęściej jednak kojarzymy ją z dziećmi i młodzieżą. Czy to prawda? Znęcanie się lub molestowanie wśród dorosłych jest niestety również delikatną kwestią. Zwłaszcza, gdy dzieje się to w miejscu pracy. Dzisiaj będziemy pracować razem, aby dowiedzieć się, jak rozpoznać, kiedy ktoś jest zastraszany. Ogólnie rzecz biorąc, czy warto walczyć z mobbingiem, czy lepiej od razu szukać nowej pracy?Skąd możesz wiedzieć, czy doświadczyłeś mobbingu?
Pierwszym krokiem do rozwiązania jakiegokolwiek problemu jest uświadomienie sobie jego istnienia. Nierówność, systematyczne znęcanie się i upokarzanie to wyraźne oznaki mobbingu. Psychologowie definiują ją jako regularne znęcanie się nad jedną lub kilkoma osobami; agresywne zachowanie polegające na grożeniu, poniżaniu lub zastraszaniu, sabotowaniu działań lub werbalnym znęcaniu się nad nimi.Co najważniejsze, musisz wiedzieć: nie jesteś sam!
Workplace Bullying and Injury Institute (WBTI) ustalił, że:- 61% Amerykanów jest świadkami znęcania się w miejscu pracy;
- 60 milionów Amerykanów doświadczyło mobbingu w dorosłym życiu;
- 70% dręczycieli to mężczyźni, a 60% poniżanych to kobiety;
- ponad 30% ludzi milczy na temat swoich gorzkich doświadczeń;
- 65% ofiar musi zmienić pracę, aby wydostać się z sytuacji mobbingu;
- 40% osób nękanych zaczyna doświadczać problemów zdrowotnych z powodu ciągłego stresu, ataków paniki i depresji klinicznej. A jeśli zdarzy Ci się wpaść w te 40%, oto 10 ćwiczeń antystresowych, które pomogą Ci w zauważalny sposób.
Jak przeciwdziałać mobbingowi?
Największy problem polega na tym, że ignorowanie dręczyciela tylko zwiększy jego niewłaściwe zachowanie i podgrzeje jego zainteresowanie tobą jako ofiarą. Przygotuj się więc na wykazanie się odpornością i silną postawą. Zebraliśmy dla Ciebie kilka skutecznych wskazówek, jak zachować się w takiej sytuacji.1.
Pierwszym krokiem do rozwiązania konfliktujest
próba przedyskutowania go ze sprawcą. Zaproś go na kolację i porozmawiajcie o swoich obawach. Co najmniej, nie będzie się spodziewał takiego obrotu spraw i zaskoczysz go. Podczas rozmowy musisz ustalić jasne granice, jak on może się przy tobie zachowywać.Dobrym pomysłem jest przećwiczenie tekstu, który powiesz dręczycielowi. Na przykład: "Nie podoba mi się, że zaglądasz do mojego laptopa bez pozwolenia i czytasz moją korespondencję. Albo: "Podnoszenie głosu w ten sposób w pracy jest niestosowne, uważam to za niestosowne. Twoja wypowiedź powinna być przygotowana i pewna siebie, abyś mógł wyznaczyć jasne granice. "Od tej chwili proszę cię, abyś nie robił tego więcej, jeśli chcesz uniknąć konfliktu".
Oczywiście, nawet po tym agresor będzie próbował naruszyć granice, które wyznaczyliście między sobą, ale ty, jako osoba niezłomna, musisz ich bronić.
2. Oko za okoPrzeciwdziałaj
dręczycielowi jego własnym zachowaniem. Otwarty konflikt z napastnikiem jest przerażający i trudny, ale jak piszą Jonathan Litman i Mark Herson w książce "Nienawidzę ludzi": "Dręczyciele mają władzę tylko wtedy, gdy grają według własnych zasad. Można im te zasady odebrać". Oznacza to, że dręczyciele są zainteresowani grą agresor-ofiara, więc aby zatrzymać tę grę, musisz być kontr-agresywny.Na przykład, jeśli ktoś publicznie skrytykuje lub otwarcie wyśmieje Twoją pracę na zebraniu ogólnym, zamiast szukać wymówek, zapytaj go, co on by zaproponował w takiej sytuacji. Jeśli to nie zadziała, poproś go o opuszczenie spotkania do czasu zakończenia dyskusji. Jeśli odmówi, opuść spotkanie lub przełóż je na inny termin, bez udziału dręczyciela. Musisz sprawić, żeby grał według twoich zasad, za wszelką cenę.
3.
Zadaj sobie pytanie,
dlaczego buller wybrał właśnie Ciebie? Co takiego jest w Twoim zachowaniu, że przykuwa jego uwagę? Dlaczego pozwalasz sobą manipulować?
W rzeczywistości świat roi się od manipulatorów i agresorów, ale mają oni swoje "ulubione" ofiary. Prawdopodobnie powinieneś nauczyć się bronić swoich praw, nie tylko w tym konkretnym przypadku, ale ogólnie. Skonsultuj się z psychologiem lub psychoanalitykiem. Być może z powodu traumatycznych doświadczeń z przeszłości, ten rodzaj komunikacji jest ci znany, a może po prostu musisz znaleźć siłę i zdolność do oporu. Zapytaj profesjonalistę!
4. Nie bój się rozmawiać ze swoim szefem!
Jeśli spotkasz się z tym zjawiskiem w pracy - nie bój się zgłosić tego kierownictwu. Ciągłe konflikty z kolegami i nieskuteczność przyjacielskich rozmów z nimi to powód, by zwrócić się do przełożonych. Jeśli kierownictwo dba o atmosferę w zespole i docenia swoich pracowników, problem zostanie rozwiązany. Jeśli radzą Ci rozwiązać konflikt na własną rękę, ignorują skargi lub nie traktują ich poważnie, musisz się zastanowić, czy to jest miejsce, w którym naprawdę chcesz pracować.
5. Zacznij szukać innej pracy
Jakkolwiek smutno to brzmi, statystyki pokazują, że większość przypadków mobbingu pozostaje bezkarna, a 70% ofiar opuszcza miejsce pracy z własnej inicjatywy lub z inicjatywy pracodawcy. W rzeczywistości, jeśli jesteś pod wpływem mobbingu przez długi czas, twoje emocjonalne, a nawet fizyczne siły mogą być wyczerpane, co prowadzi do problemów zdrowotnych. Jeśli więc problem nie może zostać rozwiązany, radzimy zastanowić się, czy taka praca jest warta Państwa zdrowia.Jeśli jesteś świadkiem znęcania sięNajważniejsze jest
, aby nie angażować się w znęcanie ani go nie wspierać. Jest to łatwy sposób, aby się sprawdzić - stanąć po stronie większości i zjednoczyć się przeciwko jednej osobie. Mimo to, nalegamy, abyście nie próbowali zdobywać w ten sposób autorytetu, zwłaszcza wśród tych, którzy praktykują zastraszanie. Jutro oni mogą zrobić to samo tobie. Jeśli otwarcie opowiadasz się po stronie kogoś, kto jest prześladowany, przygotuj się na to, że również będziesz atakowany. Nie jest to ani wezwanie do akceptacji tego, co się dzieje, ani usprawiedliwienie dla sprawców. To oni są winni i muszą ponieść odpowiedzialność za swoje działania. A przecież ci, którzy bronią ofiar, sami najczęściej też są zastraszani. Jest to kolejny powód, aby połączyć siły i wspólnie stawić czoła mobbingowi, jeżeli żadne próby naprawienia sytuacji nie przyniosły rezultatu.Mamy nadzieję, że ten problem zostanie Państwu oszczędzony. Jeśli jesteś na rozdrożu i jesteś w stracie, nie rozpaczaj, zawsze jest jakieś wyjście. Przeczytaj te 15 inspirujących anegdot z życia wielkich ludzi sukcesu, odetchnij głęboko i zrób pewny krok naprzód .
Autor: Daria Shimanskaya Omów artykuł
- Refleksje
- Przeczytaj także
- komentarze