12 nowoczesnych zawodów, o których warto opowiedzieć przyszłym absolwentom

12 nowoczesnych zawodów, o których trzeba powiedzieć przyszłym absolwentom

Pomysły na sukces / Kolejnym wielkim wydarzeniem w życiu każdego absolwenta jest pożegnanie się ze szkołą i odnalezienie się w tym wielkim i różnorodnym świecie. Nie jest tajemnicą, że udana egzystencja często zależy od wybranego zawodu. Ważne jest, aby był on poszukiwany na rynku pracy, przynosił dochód, który pozwoli na realizację własnych pragnień i ambicji, a jednocześnie był czymś, co bardzo lubią. W końcu, jak mawiał Konfucjusz: "Wybierz pracę, którą lubisz, a nie będziesz musiał pracować ani jednego dnia w swoim życiu".

Pielęgniarki, edukatorzy i specjaliści ds. e-commerce pozostają najbardziej poszukiwanymi zawodami w 2021 roku - wynika z corocznego raportu sieci biznesowej LinkedIn. Jednak świat szybko się zmienia, dlatego headhunterzy przewidują w przyszłości dotkliwy niedobór specjalistów od marketingu cyfrowego, usług VR i ubezpieczeń covid.

Przyjrzyjmy się więc 12 potencjalnie poszukiwanym zawodom, o których wszyscy będą mówić za kilka lat . Mamy nadzieję, że te informacje pomogą tym absolwentom, którzy przeglądając katalogi szkół wyższych nie wiedzą, gdzie szukać zawodu, który im odpowiada.

1. DietetycyJuż

dziś dietetycy są bardzo popularnymi specjalistami, którzy oferują swoją pomoc zarówno prywatnie, jak i w renomowanych ośrodkach medycznych. Są to certyfikowani specjaliści w dziedzinie żywienia i dietetyki, którzy wiedzą wszystko o żywności i jej wpływie na zdrowie człowieka. Dietetycy prowadzą terapię żywieniową i doradzają klientom (pacjentom), jak opracować właściwą i zdrową dietę.Wykształcenie:

Dietetycy to częściej osoby z wykształceniem medycznym lub chemiczno-biologicznym. Ideałem jest studiowanie w szkole medycznej i dalsze szkolenie w programie rezydencji w nauce o żywieniu.

Praca:
Wysoko wykwalifikowani i doświadczeni dietetycy są w stanie wykorzystać swoją wiedzę w szpitalach (publicznych i prywatnych), przychodniach, instytutach badawczych itp.

Wynagrodzenie:
od 100.000 rubli w personelu wyspecjalizowanych instytucji, wynagrodzenie godzinowe - od 4000 rubli. (w przypadku prywatnych konsultacji).

2. Projektant wirtualnego świataWirtualna

rzeczywistość szybko zastępuje rzeczywistość realną (jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało). Wystarczy założyć okulary VR, aby teleportować się do równoległego świata, w którym spełnia się każda fantazja. W niektórych krajach to niesamowite osiągnięcie nauki i techniki już dawno zostało przeniesione na wyższy poziom. Im jaśniejszy i bardziej kolorowy wirtualny świat, tym dłużej chce się w nim przebywać, a to właśnie projektanci (lub architekci) tworzą atmosferę tego świata.Wykształcenie:

We wszystkich zawodach związanych z IT liczą się przede wszystkim umiejętności, a nie klasyczne wykształcenie. Nie ma bezpośredniej specjalizacji w instytucjach edukacyjnych w Rosji i byłego Związku Radzieckiego, ale istnieją podobne, takie jak "Grafika komputerowa i projektowanie".

Praca:
W chwili obecnej technologie VR najczęściej kojarzone są z grami, ale mają również ogromny potencjał w edukacji i szkoleniach, medycynie, handlu, rozrywce itp.

Wynagrodzenie: od 100 tys. rubli na rynku krajowym, od 1000 dolarów na rynku zagranicznym.

3. Pedagogika gierSfera

edukacyjna często ulega zmianom, które mają tylko jeden cel: znalezienie (lub wymyślenie) nowych podejść do tradycyjnej prezentacji materiału. Postępowi nauczyciele już teraz w pełni wykorzystują aplikacje na telefon, popularne gry czy niekonwencjonalne sztuczki, aby zwrócić uwagę dzieci na proces uczenia się. Pedagogika zabawek łączy zabawę z klasycznym nauczaniem poprzez opracowywanie pomocy tematycznych lub bezpośrednią pracę z dziećmi.Wykształcenie:

Każda kreatywna osoba może pracować w pedagogice zabawy, ale w większości przypadków potrzebuje wykształcenia pedagogicznego lub psychologicznego, zwłaszcza jeśli planuje pracować z dziećmi.

Miejscapracy: placówki oświatowe różnych szczebli (przedszkola, szkoły, ośrodki rozwoju, kursy przedszkolne, kursy korekcyjne, logopedyczne itp.)

Wynagrodzenie: od 20 tys. rubli w instytucji publicznej, od 50 tys. w szkole publicznej lub w prywatnej praktyce.

4. Planista bezpieczeństwa osobistegoPrawdziwy

zawód przyszłości. Planista bezpieczeństwa osobistego to osoba, która bierze pod uwagę ryzyko we wszystkich sferach życia swojego klienta i pomaga uniknąć negatywnych konsekwencji, które mogłyby mu zaszkodzić. Zna przewlekłe schorzenia rodziny, ocenia podatność oprogramowania na cyberataki, wie, jaki samochód byłby najbezpieczniejszy i którym kolegom z pracy nie należy powierzać swoich sekretów. Życie ze świadomością, że ktoś zawsze myśli o Twoim bezpieczeństwie jest o wiele bardziej relaksujące.Wykształcenie:

podstaw swojego zawodu możesz nauczyć się na każdej uczelni. Na przykład, łatwo jest rozwijać się w dziedzinie z dyplomem w tej dziedzinie: "Bezpieczeństwo informacyjne struktur finansowych i gospodarczych", "Bezpieczeństwo systemów telekomunikacyjnych", "Bezpieczeństwo życia" itp.

Praca:
Projektant ochrony osobistej jest częścią środowiska konkretnego klienta. Prawie nigdy nie pracuje na "pełny etat", najczęściej zlecając i świadcząc usługi prywatnie.
Wynagrodzenie
:
Wynagrodzenie za własną pracę jest ustalane przez samego projektanta. Zależy ona bezpośrednio od jego umiejętności i często zaczyna się od 100 tysięcy rubli.

5. Kierownik wycieczek indywidualnychPodróżowanie

od dawna jest nieodłączną częścią życia każdego człowieka. Ale tych, którzy nie raz podróżowali za granicę, nie jest łatwo zaskoczyć. Tu właśnie wkracza kierownik wycieczki. Planuje program wypoczynku w oparciu o pragnienia i preferencje klienta, dodając do niego nie tylko nieznane miejsca turystyczne, ale także oryginalny scenariusz podróży (może to być niebezpieczna wyprawa do Meksyku, melodramatyczny weekend w sercu Prowansji, czy ryzykowny surfing na ustronnej wyspie otoczonej przez wygłodniałe rekiny).Wykształcenie:

kierunek Turystyka i usługi na dowolnym uniwersytecie. Należy jednak wziąć pod uwagę, że kierownik wycieczki indywidualnej posiada ogromny zakres dodatkowych umiejętności: znajomość języków obcych, geografii, historii, podstaw programowania, wysoki poziom umiejętności komunikacyjnych itp.

Praca: Na bazie biur podróży lub indywidualnie, organizując własne małe biuro lub pracując na zlecenie, oferując swoje usługi jako agent bezpośrednio klientom.

Wynagrodzenie: akordowe, stawki ustalane są przez samego specjalistę, mogą zaczynać się od 20 tys. lub od 100 tys. rubli.

6. Ekspert ds. odzieży zdrowotnej: Wyobraź sobie

sukienkę wykonaną z organicznej bawełny barwionej ajurwedyjskimi ziołami dla maksymalnych korzyści zdrowotnych. Albo piżama uszyta z hydrofobowej tkaniny, która pomoże zwalczyć nocne poty spowodowane menopauzą lub cukrzycą. Brzmi fantazyjnie, prawda? W rzeczywistości te elementy garderoby już istnieją. Gdyby tylko znalazł się ktoś, kto znałby tajniki "odpowiedniego" ubioru... Na szczęście są też tacy eksperci, a wkrótce będzie ich znacznie więcej.Wykształcenie:

Wydziały przemysłu lekkiego na wyższych i średnich uczelniach (technolog, projektant, konstruktor, kierownik zakładu). Ponadto, ważne jest, aby mieć szerokie spojrzenie i wiedzę w dziedzinie handlu online, być zainteresowanym światowymi trendami w swojej dziedzinie działalności.

Praca: W zakładach krawieckich i odzieżowych, jako osobisty stylista lub fryzjer, udzielający indywidualnych porad w zakresie doboru i kształtowania garderoby.

Wynagrodzenie: od 20 tysięcy rubli (w zależności od cennika ustalonego przez eksperta i oferowanych usług).

7. BioremediatorBioremediator

jest bardzo ważną i niezbędną osobą dla społeczeństwa i planety. Zajmuje się remediacją ekologiczną, czyli poszukiwaniem sposobów usuwania z gleby i środowiska zanieczyszczeń, które dostały się tam w wyniku emisji z fabryk lub katastrof ekologicznych o różnej skali. Bioremediatorzy zazwyczaj pracują w zespołach, starając się zachować równowagę pomiędzy planowaniem bezpiecznej eksploatacji instalacji a szybkim działaniem w celu oczyszczenia skażonych gruntów i struktur wodnych.Edukacja:

Możesz uzyskać dyplom i odpowiednią wiedzę w każdej instytucji szkolnictwa wyższego (głównie agrarnej lub środowiskowej), która posiada stopnie naukowe w zakresie bioinżynierii lub biotechnologii, inżynierii chemicznej, mikrobiologii, agroinżynierii i bioekologii.

Praca:
W firmach produkcyjnych, rolniczych, ekologicznych, przemyśle farmaceutycznym, instytutach badawczych, ochronie środowiska.

Wynagrodzenie:
od 30 tys. do 150 tys. rubli (w zależności od wielkości i lokalizacji firmy).

8. Menedżer kryzysowyTacy

specjaliści zawsze wiedzą, co zrobić, gdy w biurze wybuchnie pożar, naruszone zostanie bezpieczeństwo cybernetyczne, zepsuje się sprzęt, istnieje ryzyko strat finansowych, bankructwa itp. Mają przygotowany plan na wszystkie ewentualności. Menedżerowie kryzysowi często negocjują z wierzycielami, dłużnikami, władzami lokalnymi, pracownikami firmy, a nawet policją, dlatego muszą posiadać doskonałe umiejętności komunikacyjne, znajomość prawa i wiarę we własne możliwości.Wykształcenie:

dyplom ekonomisty z dowolnej uczelni (niektórzy mają nawet specjalizację z zarządzania antykryzysowego). Przydałoby się również wykształcenie prawnicze, a także umiejętności HR i znajomość języków obcych (co m.in. umożliwi wejście na rynek globalny).

Praca:
Na etacie w dużej firmie lub na zaproszenie firmy w upadłości. Oferuję swoje usługi dla kadry kierowniczej firm prywatnie, z dużym doświadczeniem i doskonałymi referencjami.

Wynagrodzenie:
25.000 - 300.000 rub.

9. Covid ManagerW

ciągu dwóch lat intensywnego rozprzestrzeniania się wirusa covid-19 na świecie struktura organizacyjna firm uległa znacznym zmianom. W większości z nich pojawiło się nowe stanowisko: covid-manager, czyli "koordynator środków zapobiegania i kontroli chorób w miejscu pracy, który stale współpracuje z regionalnym organem ds. zdrowia". Covid-manager czuwa nad bezpieczeństwem pracowników w czasie pandemii i organizuje terminowe badania przesiewowe i testy personelu.Edukacja: To stanowisko nie wymaga konieczniewykształcenia medycznego, ponieważ jest to bardziej rola nadzorcza. Wystarczające będzie wykształcenie gwarantujące podstawową wiedzę z zakresu zasobów ludzkich i umiejętności administracyjnych.

Praca: W dużych firmach, w przedsiębiorstwach i w biurach z dużą liczbą pracowników terenowych. Prywatne usługi jako konsultant w szczególnie szczytowych okresach.

Wynagrodzenie: od 25.000 RUB.

10. StorytellerW

dzisiejszym świecie media społecznościowe to coś więcej niż tylko rozrywka. Często jest wizytówką firm, influencerów, sklepów internetowych. Według statystyk Instagrama, 70% użytkowników najpierw przegląda stories, a dopiero potem zaczyna surfować po feedzie. Dlatego blogerzy wkładają wiele wysiłku w to, aby wypełnić swoją stronę wysokiej jakości wpisami. Gdy nie masz na to czasu, na ratunek przychodzą profesjonalni twórcy magazynów. Na pewno wiedzą dużo o montażu, animacji, kątach, statystykach itp.Edukacja: Niestety, ale certyfikowanym specjalistą w tej dziedzinie nie zostaniesz. Uniwersytety nie uczą tego nowoczesnego zawodu, a kursy tematyczne, w rzeczywistości, prawie żaden. Jest tylko jedno wyjście: wysokiej jakości samokształcenie (innymi słowy, wiele, wiele godzin bardzo ciężkiej praktyki).

Praca: Storytellerzy najczęściej pracują jako freelancerzy, oferując swoje usługi na giełdach lub bezpośrednio blogerom. Zaletą jest to, że możesz pracować z kilkoma pracodawcami w tym samym czasie, ustalając własną cenę za ich pracę.

Wynagrodzenie: Zależy od liczby klientów, jakości Twojej pracy (word of mouth) i Twojego własnego cennika. Średnio, 15.000 rubli za 70 historii.

11. CyberśledczyCzy

wiesz, że obok listy najbardziej poszukiwanych przestępców na świecie, istnieje również lista przestępców działających w przestrzeni internetowej? Oszukują za pomocą kart płatniczych, pobierają i rozpowszechniają materiały chronione prawem autorskim, nielegalnie gromadzą dane osobowe użytkowników, popełniają przestępstwa przeciwko nieletnim i nie tylko. Cyberdochodzeniowcy odgrywają kluczową rolę w zabezpieczaniu Internetu i wykrywaniu takich przestępców w odpowiednim czasie.Wykształcenie: Aby zakwalifikować się na to stanowisko, zazwyczaj wymagane jest ukończenie studiów prawniczych (zwłaszcza z zakresu prawa karnego) lub bezpieczeństwa cybernetycznego. Ponadto, ważnym czynnikiem jest bezbłędna znajomość oprogramowania komputerowego.

Praca: Agencje rządowe (lokalne i krajowe), firmy księgowe i prawnicze, banki i firmy programistyczne.

Wynagrodzenie: Specjaliści w tej dziedzinie osiągają dochód w wysokości co najmniej 50 000 RUB.

12. Specjalista ds. handlu elektronicznego Wyobraź sobie

taką sytuację: jesteś właścicielem firmy, który pewnego dnia postanawia sprzedawać swoje towary online. Jesteś entuzjastycznie nastawiony do pomysłu, ale nie masz pojęcia jak go zrealizować. Skorzystaj z pomocy eksperta ds. e-commerce. Oni wiedzą wszystko o sprzedaży online i pomoże Ci opracować najbardziej opłacalną strategię w celu zwiększenia przychodów i konwersji w Twojej witrynie. Ich głównym celem jest zmaksymalizowanie obecności Twojej firmy w Internecie i zwiększenie ekspozycji na odpowiednich platformach internetowych.Edukacja: Kwalifikacje, aby stać się profesjonalistą e-commerce obejmują stopień w marketingu lub pokrewnej dziedzinie, jak również niezbędną wiedzę roboczą na temat handlu detalicznego i najlepszych praktyk e-commerce.

Praca: Wielu specjalistów e-commerce decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy pracują jako część zespołu w biurze pracodawcy lub wykonują wolny zawód.

Wynagrodzenie: od 120 tys. rubli w międzynarodowej firmie, w Moskwie - od 100 tys. Ale płatności są dynamiczne, z tendencją do stopniowego wzrostu.

W kontekście ciągłych innowacji technologicznych, specjaliści przewidują w najbliższej przyszłości całkowitą lub częściową robotyzację większości znanych zawodów. Aby utrzymać się na powierzchni i utrzymać swoje dochody, farmaceuci, prawnicy, a nawet lekarze muszą rozważyć zmianę zawodu już teraz, a przyszli absolwenci muszą być świadomi dynamicznych zmian na rynku pracy.

Jeśli będziesz trzymać rękę na pulsie, zawsze o krok przed resztą i stale dążyć do poszerzania swojej wiedzy, to żadna globalizacja nie zmniejszy Twojej wartości jako profesjonalisty w swojej dziedzinie.
Autor: Irina Garmash Omów artykuł
  • Aktualności
Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Czytaj także
  • Komentarze

Autor

Redakcja "Tele Horse"