Skąd najsłynniejsi projektanci czerpali inspirację

Czy zastanawialiście się kiedyś, co zainspirowało Alessandro Michele do stworzenia niesamowitych pokazów Gucci? Albo jaka muzyka była ścieżką dźwiękową do pierwszych modeli Donatelli Versace? Od albumu Paula McCartneya po książkę Fernando Pessoa - w tym artykule przedstawiamy historie niektórych z ulubionych projektantów na świecie. Opowiedzą nam, jakie filmy, książki i płyty zainspirowały ich do stworzenia oryginalnych pomysłów.


Innymi słowy, totemy kreatywności, które uczyniły projektantów tym, kim są dzisiaj. Czytaj, oglądaj, słuchaj.

1. Donatella Versace i grunge

'Miałam dużo szczęścia - zawsze byłam otoczona przez artystów, muzyków, pisarzy, fotografów, którzy otworzyli mój umysł na różne punkty widzenia. Na przykład, poprzez teksty swoich piosenek Kurt Cobain nauczył mnie, i nas wszystkich, patrzeć w głąb naszych dusz, wyrażać uczucia w nowy sposób - dał nam siłę, by być wrażliwymi. Courtney Love powiedziała kiedyś, że doskonałość jest iluzją. Z rozmazanym makijażem i w za dużej białej sukience wyglądała dziko, brudno, rozczochrana - ale dla mnie była to kolejna mała rewolucja. I nie tyle za to, jak wyglądała estetycznie - to, co mówiła, było synonimem nowego myślenia. "

 

2. Dyrektor kreatywny Gucci Alessandro Michele i film Pier Paolo Pasolini


"Bardzo trudno jest mi wskazać konkretną książkę, piosenkę, wiersz czy film, ponieważ moja osobowość, mój język i sposób wyrażania siebie są wypadkową wielu czynników.

Jest jednak film, który po raz pierwszy obejrzałem z moją matką w letnie popołudnie, gdy miałem dziesięć lat. Obejrzeliśmy film "Mama Roma" Piera Paola Pasoliniego i był to fundamentalny krok w mojej ewolucji jako osoby. Dzięki temu filmowi dowiedziałem się, jak przeciwieństwa mogą się łączyć i jak przejmująca może być historia opowiedziana za pomocą prostych, ale żywych i wyraźnych obrazów. Mama Roma to piękna poetycka kompozycja, oda do życia i miłości. "

 

3. Dyrektor kreatywna Dior Maria Grazia Chiuri i książka Clarissy Pinkola Estes


"Głównym przesłaniem książki Clarissy Pinkola Estes Biegnąca z wilkami jest to, że kobiety powinny zawsze podążać za swoim instynktem przy wyborze stylu życia.

W końcu w rzeczywistości kobiety zawsze uczono ignorowania zwierzęcych instynktów i kierowania się logiką, co często stawiało je w niekorzystnej sytuacji. Lektura tej książki była ważnym doświadczeniem otwierającym oczy - nauczyła mnie, by zawsze ufać swoim instynktom. Myślę, że to bardzo ważne, aby kobiety to zrozumiały. Ponieważ kiedy podejmujemy decyzje, czasami nasza edukacja prowadzi nas z dala od tego, co byłoby naszą spontaniczną i poprawną reakcją."

4. Stella McCartney i album Ram

"Byłoby szaleństwem nie powiedzieć, że mój ojciec i jego zespół mieli na mnie ogromny wpływ. Słuchałam jego piosenek przez całe życie, jeszcze zanim urodziłam się w łonie matki. Myślę, że ukształtowało mnie to bardziej, niż zdaję sobie z tego sprawę. Album Taty "Ram" jest moim ulubionym i bardzo mi bliskim. Uwielbiam jego autentyczność, jego szczerość. Uwielbiam pomysł, że moja mama i tata przyszli, napisali i zagrali to tylko we dwoje. To był wielki test ich miłości "

5. Tommy Hilfiger i płyta Simona & Garfunkela "

Kupiłem płytę Bridge Over Troubled Water Simona i Garfunkela, kiedy byłem nastolatkiem.

Zabiera mnie do splątanych wspomnień z młodości i mojego pierwszego poczucia niezależności. Piosenka, która dała tytuł albumowi, "Bridge Over Troubled Water", mówi o byciu przy najbliższych nam osobach, bez względu na to, co się dzieje. Myślę, że to jest najważniejsze przesłanie - wszyscy powinniśmy robić wszystko, co w naszej mocy, aby chronić i wspierać się nawzajem. "

6. Jean Paul Gautier i film Jacques'a Beckera

"Moje objawienie zawdzięczam pewnemu filmowi Jacques'a Beckera, Ladies' Rags. Miałem około 11-12 lat, kiedy zobaczyłem go w telewizji w domu mojej babci. Jest to historia paryskiego, wojennego couturiera, który zakochuje się w dziewczynie swojego najlepszego przyjaciela. Historia ma smutne zakończenie, więc razem z babcią dużo płakałyśmy. Ale w filmie był też pokaz mody i nagle zdałam sobie sprawę, co chcę robić. Chcę być stylistką i prezentować swoje kolekcje na wybiegu. "
 

7. Felipe Oliveira Baptista, dyrektor kreatywny Kenzo i książka Fernando Pessoa

"Fernando Pessoa's Book of Unrest", wydana w 1982 roku, od 30 lat stoi na mojej nocnej szafce w różnych momentach mojego życia. Jest to 500-stronicowy zbiór refleksji wydany już po śmierci poety. Nie ma początku ani końca. Możesz otworzyć książkę na chybił trafił i znaleźć cały wszechświat w kilku linijkach. Zawsze zdumiewało mnie i inspirowało, jak Pessoa potrafi powiedzieć tak wiele w zaledwie kilku słowach - zawsze tak szczerych, żywych i prawdziwie ponadczasowych. Niektóre z moich ulubionych cytatów z książki to: "Nie ma żadnych zasad. Wszyscy ludzie są wyjątkami od reguły, która nie istnieje" oraz "Życie jest tym, co zdecydujemy się z niego uczynić. Podróże to podróżnicy. To, co widzimy, nie jest tym, co widzimy, ale tym, czym jesteśmy "
 

8. Michael Kors i film Normana Jewisona

"Kiedy byłem dzieckiem, jednym z pierwszych filmów dla dorosłych, jakie pozwolili mi obejrzeć rodzice, był "The Thomas Crown Affair" z Faye Dunaway i Stevem McQueenem. Od razu zakochałam się w ich eleganckich ubraniach i stylu, w ich życiu i pięknej scenerii. Film wywarł na mnie duży wpływ, a także był dla mnie ważny, ponieważ kiedy w 1999 roku ukazał się remake z Piercem Brosnanem i Rene Russo, większość garderoby Rene pochodziła z moich kolekcji. Rzadko się zdarza, by jako dorosły człowiek odnaleźć się w czymś, co kochało się w dzieciństwie. "Mamy nadzieję, że i Wy zaczerpniecie z tego artykułu inspirację do równie ważnych osiągnięć!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor

Redakcja "Tele Horse"