Ponury czas: 15 skutecznych sposobów na zwalczenie jesiennego smutku

Czas melancholii: 15 skutecznych sposobów na walkę z jesiennym mopingiem

Pomysły na sukces / Porady Kolorowy obraz za oknem już niedługo zostanie zastąpiony przez zimną, deszczową pogodę i szarość pod stopami. Nic nie czuje się dobrze, nie ma energii, nie ma natchnienia - jednym słowem "marnie", jak pisał wielki poeta. Jeśli zbliżającym się chłodom koniecznie towarzyszy u Ciebie spadek nastroju, zwiększone zmęczenie, rozdrażnienie lub nadmierny niepokój - być może jesteś podatny na sezonową chorobę afektywną (SAD), czyli po prostu jesienne marudzenie.

ATS nie jest wyimaginowaną chorobą, ale bardzo realnym zaburzeniem w organizmie. Jest ona bezpośrednio związana z brakiem światła słonecznego, dlatego dotyka ludzi głównie w okresie jesienno-zimowym. Brak światła UV wpływa na produkcję serotoniny, "hormonu szczęścia i radości", do którego syntezy niezbędna jest witamina D.

Jeśli więc pierwszym jesiennym wiatrom towarzyszy rozdrażnienie, lęk przed porażką i niezadowolenie, to jest to powód, by wsłuchać się w siebie i pomóc swojemu organizmowi bezboleśnie przetrwać sezon jesienno-zimowy.

1) łapanie promieni słonecznych



Promienie słoneczne są podstawą dobrego nastroju i samopoczucia, dlatego wszystkie wysiłki w tym trudnym okresie powinny być skierowane na dostarczenie sobie jak największej ilości witaminy D. Chodzić na spacery, odwiedzać imprezy plenerowe i zjeść obiad przy stoliku w pobliskiej alejce kawiarni. Nawet gdy jest zimno i deszczowo postaraj się o trochę ekspozycji na promienie UV, bo już 30-minutowy spacer w słońcu pomoże Twojemu organizmowi uregulować wewnętrzny rytm ciała, uspokoi system nerwowy, dotleni krew i znacznie poprawi nastrój.

2. Cieszyć się dobrym snem



Siedem do dziewięciu godzin dobrego snu w nocy to czas, którego potrzebujesz, aby odpocząć, zregenerować siły i czuć się świetnie w ciągu dnia. Jesień to dobry czas, aby uporządkować swoją rutynę snu i czuwania. Światło dzienne staje się coraz krótsze, co oznacza, że łatwiej będzie oszukać mózg i nastawić go na wczesne zasypianie. Nie zapominaj, że spokojny i dobrej jakości sen jest niezbędny zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

3. Przemyśl ponownie swoje menu



Aby pozostać w formie, nie być smutnym lub chorym przez długie jesienne i zimowe miesiące, ważne jest, aby dokładnie przejrzeć i dostosować swoją dietę. Bogate w witaminy potrawy sezonowe (dynia, ryby, grzyby) doskonale wzmacniają funkcje obronne organizmu. Jesień to sezon na owoce cytrusowe. Owoce pomarańczy nie tylko uzupełniają zapasy witaminy C, ale także poprawiają nastrój, a zapach mandarynek stworzy magiczną atmosferę w przededniu Nowego Roku.

4. Rozpocznij planowanie



Co pomaga człowiekowi przetrwać nawet najtrudniejsze chwile? Gol! Coś, co sprawi, że wstaniesz z łóżka i ruszysz do przodu. Ładny planer dzienny i lista rzeczy do zrobienia to świetny sposób na zaplanowanie każdego dnia tak, aby zimna jesień minęła nie tylko szybko, ale i sprawnie. Uwzględnij w swoim planerze długoterminowe cele, takie jak letnia wycieczka, które będą motywacją do pozbycia się marudności, braku energii i przygnębienia.

5. Przezwyciężenie bałaganu



Zorganizowanie i zdyscyplinowanie jest kluczem do sukcesu. Bałagan w mieszkaniu najczęściej idzie w parze z chaosem w życiu. Taka przypadkowość może dodać sporo stresu, a jesienią, kiedy system nerwowy jest już wystawiony na próbę, lepiej ograniczyć ilość stresu do minimum. Jak najwięcej przestrzeni, porządku i komfortu pomaga efektywnie pracować w pracy i odpoczywać w domu.

6. Spróbuj czegoś nowego



Jednym ze sposobów na zagubienie się w czasie jest danie się ponieść. Możesz zacząć od osiągnięcia małych celów, takich jak przeczytanie książki, która przez jakiś czas zbierała kurz w szafce. Następnie pomyśl o zajęciach jogi, na które zawsze chciałeś pójść, nauce nowego języka, doskonaleniu starego hobby, pisaniu książki kucharskiej, przygotowaniach do wiosennego maratonu miejskiego itp. Jeśli jesteś pełen entuzjazmu, długie jesienne miesiące miną niepostrzeżenie.

7. Uprawiaj sport



Fakt, że ćwiczenia są niezbędne dla zwiększenia produktywności, poczucia satysfakcji w pracy i dobrego samopoczucia jest niezaprzeczalnym faktem, który został wielokrotnie udowodniony przez naukowców. Rezygnacja z ćwiczeń w zimnych porach roku jest łatwa, ponieważ krótkie spódniczki i odkrywające kostiumy kąpielowe są bezpiecznie schowane, a długie swetry i obszerne płaszcze zastąpiły je. Należy jednak pamiętać, że aktywność sportowa to nie tylko piękno ciała, ale także dobre samopoczucie, świetny nastrój, wigor i przypływ energii. Nawet zwykła codzienna sesja ćwiczeń doda Ci energii i sprawi, że łatwiej będzie Ci radzić sobie ze stresem i depresją.

8. Myśl pozytywnie



Po to, aby wyjść poza szarość za oknem, musisz urozmaicić swoje życie jasnymi kolorami i skupić się na pozytywach i pozytywnych wydarzeniach. Wypełnianie dziennika wdzięczności, kilkuminutowa medytacja lub poranne afirmacje dodadzą Ci energii i zaszczepią pewność siebie. Muzyka ma pozytywny wpływ na produkcję serotoniny. Jeśli czujesz się przygnębiony, Twoja ulubiona piosenka wygna depresję i pomoże Ci się nastroić do walki ze złym nastrojem.
  • Czytaj
więcej Słowo do przekazania znajomym: Subskrybuj:
  • Czytaj także
  • Komentarze

Autor

Redakcja "Tele Horse"